یكی از اسرار و رموز اهرام ثلاثه مصر به جای آن كه با ابزارهای جدید رمزگشایی شود پیچیده تر شد. باستان شناسان برای اولین بار در تاریخ ۴۵۰۰ ساله این اهرام با استفاده از یك روبوت پیشرفته به درون بخشی از هرم بزرگ نفوذ كردند كه تاكنون هیچكس به آن قسمت نه وارد شده بود و نه وسیله ای مجهز به حسگر و یا دوربین به آنجا فرستاده بود. «زهی حواس» از مصرشناسان بسیار معروف در برنامه زنده ای كه از شبكه تلویزیونی نشنال جئوگرافیك پخش می شد روبوت این تیم را برای روشن شدن اسرار این بخش از اهرام به درون فرستاد اما با یك مانع جدید برخورد كرد كه بر پیچیدگی اوضاع افزود، فائق آمدن براین پیچیدگی یك سال تلاش و فن آوری های جدید را می طلبد. طی این برنامه زنده تلویزیونی «حواس» یك تابوت سنگی منقوش را كه در یكی از این مقبره ها مهر و موم شده بود بازكرد. درون این تابوت اسكلت دست نخورده یكی از مقامهای ناظر ساخت این اهرام به دست آمد.

این بخش از اهرام در قرنهای گذشته همواره رمزآلود بوده و تاكنون هیچكس به آن سوی قطعات ساخته شده از سنگ آهك با دستگیره های مسی دسترسی پیدا نكرده است این قطعات سنگ آهك به این بخش دالان مانند محكم متصل شده است. سازندگان این بخش اسرارآمیز از آن به عنوان ابزار صیقل استفاده كرده اند.
در این اكتشاف كه نتیجه آن افزودن بر اسرار اهرام مصر بود علاوه بر حواس ـ كه ریاست شورای عالی میراث فرهنگی مصر را برعهده دارد ـ كاشفان مجموعه عظیم نشنال جئوگرافیك كه اكنون در مصر اقامت گزیده اند شركت داشتند. «حواس» كه خود را در مقابل مانعی جدید یافته بود و امكان ادامه كار با روبوت وجود نداشت گفت: «به نظر می رسد كه پشت این در چیز مهمی مخفی شده باشد. كارشناسان اهرام مصر می گویند این كشف جدید توسط روبوتهای پیشرفته در ۱۳۰ سال اخیر بی نظیر بوده است و برای ادامه كار نیاز به زمان بیشتر و تجزیه و تحلیل عیمق تر است.


نظر یادتون نره! 

بقیه در ادامه ی مطلب

باستان شناسان حدس می زنند كه این بخش از اهرام حاوی اشیاء دست ساز باارزش نظیر پاپیروس، ابزار مخصوص ساخت اهرام ثلاثه و یا مجسمه فرعون خوفو، سازنده اهرام در آن قسمت جاسازی شده باشد. هیچ بعید نیست كه اصلاً درون این بخش از اهرام هیچ چیز یافت نشود. «حواس» می گوید حتی اگر پشت این درهایی كه امروز به روی ما بسته هستند هیچ چیز نباشد چندان مهم نیست. اگر روشن شود كه پشت آن چیزی نیست حداقل خیال همه راحت خواهد شد. علاوه بر شبكه تلویزیونی نشنال جئوگرافیك شبكه تلویزیونی فاكس نیز هنگام بازكردن تابوت سنگی، تصاویری را به صورت زنده پخش كرد. روستای سازندگان اهرام اخیراً در ۱‎/۶كیلومتری اهرام كشف شده است، دانشمندان باستانشناسی به دلیل آن كه با خط هیروگلیف آشنا هستند نام صاحب تابوت را Ny Swt Wsrt خوانده اند. آنها معتقدند كه این تابوت متعلق به یكی از ناظران ساخت اهرام بوده است. جهت قرارگرفتن اسكلت در تابوت رو به شرق یعنی طلوع خورشید بود. جمجمه این اسكلت كاملاً سالم باقی مانده است در دورانی كه اهرام در حال ساخته شدن بود مومیایی كردن هنوز در مراحل آزمایشی خود به سر می برد، و برای همین اجساد سازندگان اهرام معمولاً مومیایی نشده یافت شده اند. در درون این تابوت شیء دست ساز با ارزشی یافت نشده است.
از این استخوانهای به دست آمده به دقت و با انواع متدها از جمله اشعه ایكس عكسبرداری می شود تا زمان و علت مرگ مشخص گردد. این كشف حائز اهمیت است چون اسكلت به دست آمده از یك سازنده عادی است و این اسكلت مربوط به پادشاه یا افراد وابسته و نزدیك به فراعنه نبوده است.
این اسكلت كه مربوط به چهارهزار سال پیش است قدیمی ترین تابوت سنگی منقوش دست نخورده ای است كه به دست باستان شناسان مدرن معاصر رسیده است.
«حواس» می گوید: «حدود ده سال است كه در این گورستان حفاری كرده ام اما در این مدت با مورد دست نخورده ای مانند این مواجه نشده بودم. این مرد حتماً آدم حسابی بوده است این موضوع را می توان از نحوه ساخت مقبره او حدس زد. لقبی كه برای وی نوشته شده از این قرار است: «ناظر اجرایی منطقه یا شهردار شهر سازندگان اهرام » مقبره این ناظر یكی از مهیج ترین یافته های اخیر در روستای سازندگان اهرام در جنوب اسفینكس است.
مارك لنهر مدیر پروژه نقشه كشی پلاتوی گیزا (Giza) معتقد است كه روزانه ۲۰هزارنفر برای ساخت این اهرام بین این روستا و اهرام در رفت و آمد بودند. ساختمانهایی كه در این روستا ساخته شده بود شباهت زیادی به استراحتگاه سربازان یا خوابگاه دانشجویان داشته است كه می توانست تا دوهزارنفر كارگر را در خود جای دهد. باستان شناسان با حفاری خود شواهدی پیدا كرده اند كه نشان می دهد آنها از مس برای ساختن ظروف پخت وپز استفاده می كردند.


لنهر می گوید: «تمام شواهد دال بر وجود شهری بزرگ و گمشده است كه تا پیش از ما كسی از وجود آن اطلاعی نداشته است.»
در هرم بزرگ خوفو تیم «حواس» در اتاقی كه به اشتباه به اتاق ملكه معروف شده است اردو زدند. هنوز شواهد و ادله كافی برای قضاوت با قاطعیت در مورد این اتاق وجود ندارد.
در داخل این اتاق دوستون (shaft) وجود دارد. صاحبنظران درباره دلیل ساخته شدن این ستونها به قصد و منظور خاصی دست نیافته اند. در هر سه هرم این الگو منحصر به فرد است و در طی دوره پادشاهی قدیم old king dow در ۲۵۷۵ سال پیش از میلاد مسیح تا ۲۱۵۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. اعتقادی در آن زمان بوده است كه این ساختارها، دالانهای سفر فراعنه به زندگی آخرت را فراهم می كردند. لنهر نیز در توصیف خود به وجود چنین تئوری هایی اشاره كرده است.
اولین تحقیق و تفحص به سبك مدرن از اوایل دهه ۹۰آغاز شد. رادولف كانتنبرنیك روبوتی را به درون این دالان فرستاد. این روبوت بعد از طی ۶۵ متر در مقابل یك سنگ متوقف شد. بعد از یك دهه تلاش با استفاده از همان روبوتهایی كه در حادثه یازده سپتامبر مورد استفاده قرار گرفت این بار دانشمندان مصمم بودند كه پرده از این اسرار بردارند اما ظاهراً هنوز ابزارهای بشری نیاز به تكامل و بهبود دارد در ضمن چهار پایه اهرام ثلاثه دقیقا در امتداد چهار جهت اصلی شمال،جنوب، شرق و غرب قرار گرفته اند و حداکثر انحراف آنها 1/8 درجه است

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 مرداد 1388    | توسط: گاگول 1    | طبقه بندی: عجایب،     | نظرات()